Devecz Ferenc-Juhász Tibor-Makány György-Végh András:

Informatika 9.

Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005 (r.sz. 16172)

A tankönyv és a munkafüzet a HUNDIDAC 2007 VIII. Taneszközminősítő Díjversenyen
ezüst díjat kapott.

A tankönyv a középiskolai közismereti informatika tantárgy első kötete. Fejezetei az érettségi részletes követelményekre épülnek, illeszkednek a kerettantervhez, és figyelembe veszik a fokozatosan bevezetésre kerülő Nemzeti Alaptanterv előírásait is. A könyv a 10. osztályos kötettel együtt felhasználható a nyelvi előkészítő évfolyamok informatika óráin is.

A tankönyv fejezeteit tanítási egységek, leckék alkotják. Egy lecke általában egy tanítási óra alatt átvehető, és a könyvben két oldalon helyezkedik el. A leckéket emlékeztető kérdések vezetik be, melyek segítségével átismételhetjük a témakörhöz tartozó addig tanult anyagot. A tananyaghoz a margón elhelyezkedő kérdések, problémák, érdekességek kapcsolódnak. Ezek elsődleges célja a motiválás. Az egyes leckéket ellenőrző kérdések és feladatok zárják.

A gyakorlati jellegű fejezetek a tudnivalókat összetett feladatokon keresztül ismertetik, melyek megoldása során kihasználhatjuk a csoportmunka lehetőségeit. Általában egy ingyenesen felhasználható és egy olyan alkalmazást is bemutatnak, amely jogtisztán áll a középiskolák rendelkezésére. A kiválasztott ingyenes alkalmazásoknak mind windows-os, mind linuxos változata letölthető a fejlesztő cég webhelyéről.

A tankönyvhöz munkafüzet kapcsolódik, melyben sok gyakorlófeladat szerepel (r.sz. 16172/M). A tananyag számonkéréséhez feladatlapok készültek (r.sz. 16172/F). A tankönyv és a kapcsolódó kiadványok használatát a Nemzeti Tankönyvkiadó webhelyén elérhető tanári kézikönyv segíti. Az internetes kiegészítések az egyes fejezetekhez kapcsolódó példafájlokkal együtt a http://www.ntk.hu címen találhatók a Letölthető anyagok/Segédletek menüpont kiválasztásakor megjelenő weblapon.

A tankönyv Informatikai eszközök használata fejezete áttekinti a Neumann-elvű számítógépek felépítését. Kitér az egyes részek jellemzésére, típusaira, a teljesítményt befolyásoló mennyiségi mutatókra. Röviden ismerteti a számítógépes hálózatokkal kapcsolatos tudnivalókat, majd bemutatja az operációs rendszerek működésének alapjait. Áttekinti a fájlokkal és katalógusokkal végezhető műveleteket. Az adatkezeléssel, adatbiztonsággal, adatvédelemmel kapcsolatos szabályokat a hozzájuk szorosan kapcsolódó szervizműveletek (tömörítés, lemezkarbantartás, vírusvédelem) követik.

Az Információ – kommunikáció fejezet az informatika legfontosabb fogalmait tárgyalja. Foglalkozik az adat, az adatmennyiség, az információ és az információmennyiség összefüggéseivel. A jel értelmezését a jelek csoportosítása, és a különböző jelek digitalizálásának módjai követik. A titkosírást röviden a számrendszerek, a szám- és karakterábrázolások, a hangkódolás és a képkódolás egészítik ki. A logikai műveletek témája érdekes gondolkodtató feladatokra ad lehetőséget. A fejezethez szervesen kapcsolódik az Internet használatának témaköre. Bemutatja az elektronikus levelezést, web-böngészést és keresést, az FTP-t, valamint számos csoportos kommunikációs formát.

A Számítógépes grafika fejezet figyelembe veszi a digitális fényképezőgépek rohamos elterjedését. A tantervi anyagon túl kitér a különböző képjavító módszerekre és a képek nyomtatására is. A fejezet példáiban használt fájlokat megtalálhatók a Nemzeti Tankönyvkiadó webhelyén. A bemutatott grafikai programok eszköztárai, ikonjai, menüparancsai táblázatos formában letölthetők a Nemzeti Tankönyvkiadó webhelyéről.

A szövegszerkesztés alapjai fejezet a számítógépes szövegszerkesztés legfontosabb fogalmait, eszközeit ismerteti. Kitér a szövegbevitel szabályaira, a dokumentum-szerkesztéssel kapcsolatos tipográfiai tudnivalókra. Kiemelten foglalkozik a karakterformázással, bekezdésformázással és az oldalformázással. Olvashatunk a tördelést segítő eszközökről, tabulátorok, táblázatok alkalmazásáról, és a szöveget színesítő képek, rajzok beillesztéséről is. A körlevélkészítés és a többhasábos szakasz sem marad ki a tananyagból. Eszközként elsősorban a Microsoft Office Word 2003 alkalmazást használja.

A Weblapok készítése fejezet a Mozilla és a FrontPage 2002 segítségével mutatja be a weblapszerkesztés alapjait. A weblapszerkesztők eszköztárait, ikonjait, menüparancsait a grafikai programokhoz hasonlóan a Nemzeti Tankönyvkiadó webhelyéről letölthető táblázatok ismertetik.

Az irodai szoftvercsomagok kötelező tartozéka egy prezentációkészítő program. A Prezentáció fejezetben a Microsoft Office 2003 PowerPoint és az OpenOffice.org 2.0 Impress alkalmazásán keresztül tekinti át a tankönyv ezt a területet. Az egyes alkalmazások sajátosságait a programok logói jelzik.

A tantervben szereplő további témaköröket a 10. osztályos tankönyv ismerteti.

Mintaoldalak:
Tankönyv: Számítógépes grafika (pdf, 120 kbájt), Weblapok készítése (pdf, 77 kbájt)
Munkafüzet: Számítógépes grafika (pdf, 292 kbájt), Weblapok készítése (pdf, 95 kbájt)
Feladatlapok: Számítógépes grafika (pdf, 50 kbájt), Weblapok készítése (pdf, 109 kbájt)

Tanmenetjavaslat a tankönyvhöz (Word, 96 kbájt)

Tanári kézikönyv (pdf, 1 Mbájt)

Kiegészítések (lásd még: Informatika 9.)

Számítógépes grafika
Kiegészítések a fejezethez (pdf, 4,2 Mbájt)
Táblázatok a grafikai programok kezeléséhez (pdf, 184 kbájt)
Fájlok a tankönyv feladataihoz (zip, 1,8 Mbájt)
Fájlok a munkafüzet feladataihoz (zip, 970 kbájt)
Fájlok a feladatlapok feladataihoz (zip, 143 kbájt)
A munkafüzet feladatainak a megoldása (pdf, 105 kbájt)
A feladatlapok feladatainak a megoldása (zip, 439 kbájt)

GIMPShop (egy ablakban tartja a GIMP ablakait)

Weblapok készítése
Kiegészítések a fejezethez (pdf, 1 Mbájt)
        (a HTML alapjainak összefoglalásával)
Táblázatok a weblapszerkesztő programok kezeléséhez (pdf, 195 kbájt)
Fájlok a feladatlapok feladataihoz (zip, 435 kbájt)
A munkafüzet feladatainak a megoldása (zip, 116 kbájt)
A feladatlapok feladatainak a megoldása (zip, 465 kbájt)

Bemutató feladatsor a 9. és 10. osztályos Informatika tankönyvhöz ( A feladatok megoldása)

Vírusok az informatikaoktatásban (az előadás PowerPoint bemutatója, pdf, 7,6 Mbájt)

Az Érettségire felkészítő feladatgyűjtemény - Informatika feladatainak megoldása (Nemzeti Tankönyvkiadó, r.sz. 81482)
Táblázatkezelés (pdf, 183 kbájt), fájlok (zip, 2,1 Mbájt)
Adatbázis-kezelés (pdf, 403 kbájt), fájlok (zip, 2,7 Mbájt)