TEMPLETON PÁRBESZÉD
Nincs |
Bizonyíték hiányában az egyetlen ok feltételezni, hogy van célja az univerzumnak, az csak szentimentális vágyakozó gondolkodás és ez, mely minden vallás alapja, megbízhatatlan eszköze bármilyen igazság feltárásának.
Az analógiák kiterjesztése egy másik eszköz, amely társul a naivitás eszköztárában meglévő vágyakozó gondolkozáshoz. Hogy egy bonyolult mechanizmust, mint pl. egy motort vagy akár egy kanalat, általában egy célhoz társítunk, nem tekinthető jobban annak a bizonyítékának, hogy az univerzumnak van célja, mint az, hogy ha azt gondoljuk, hogy egy gepárd léte azt jelentené, hogy valamilyen céllal jött létre. A gepárdok véres, irány nélküli, nem szabályozott evolúciós folyamat által jöttek létre: nem pedig antilopok gyilkolására. Hasonlóan, az univerzum 14 milliárd éve irány nélküli, nem szabályozott folyamatok által alakult, mely folyamatok a fizikai törvények megnyilatkozásai. Nem abból a célból jött létre, hogy teret adjon a gepárdoknak, hogy becserkésszék zsákmányaikat, vagy hogy az emberek műalkotásokat hozzanak létre és érzékcsalódásokat tápláljanak. Hogy egyáltalán nem tudunk semmit az univerzum kezdetéről még nem kell, hogy azt jelentse, hogy természetfeletti okot tulajdonítsunk a kezdetének, egy alkotónak és ezért ennek az alkotónak kifürkészhetetlen észjárásának célt adjunk, legyen az akár isteni, rosszakaratú vagy akár furcsán szeszélyes.
A teológusok tipikusan olyan kérdésekre fókuszálnak, melyet ők maguk találtak ki saját megtévesztésükre. Néhány teológust a halál utáni élet természete foglakoztat, egy gondolat, melyet ők maguk találtak ki a legkisebb bizonyíték nélkül. Néhányukat a gonosz léte foglalkoztatja egy olyan világban, melyet egy végtelenül jóságos Isten hozott létre, egy másik fogalom, melyet a teológusok találtak ki és mely semmivé válik, ha felismerjük, hogy Isten nem létezik. A kozmikus cél kérdése hasonlóan egy másik kitalált fogalom, mely nélkülöz mindenféle alapot, és hasonlóan elvethető, mint nyilvánvalóan abszurd dolog. A kérdéseket, melyek kizárólag a megtévesztés céljából lettek kitalálva, nem kell, hogy nagyszerűnek találjuk.
Ennek a rendkívüli univerzumnak a létezését csodálatosan lenyűgözőnek tartom. Létezik teljes pompájában, teljességgel haszontalanul. Neki tulajdonítani valamiféle célt – véleményem szerint – csak beszennyezi és csökkenti értékét.
Peter William Atkins az oxfordi Lincoln College kémia professzora és kutatója.
(Fordította: Apró Anna)